Kaffesurrogat av svamp – så gjorde man på 1940-talet

Under 1940-talet, då kaffe var ransonerat och periodvis svårt att få tag på, använde man olika kaffesurrogat runt om i Sverige. Ett mindre känt men dokumenterat alternativ var kaffesurrogat av svamp, beskrivet i ICA:s Svampbok från 1942.
Ica:s svampbok 1942 -kaffesurrogat av svamp
Boken visar hur man med enkla medel kunde ta tillvara naturens resurser och skapa ett koffeinfritt dryckesalternativ med rostad, kraftig smak.

Svampar som användes till kaffesurrogat
Enligt ICA:s Svampbok använde man framför allt skäggriskor och pepparriskor. Dessa svampar har en naturligt skarp och kryddig smak, vilket gjorde dem särskilt lämpade för ändamålet. Just den egenskap som annars kunde göra dem svåra att använda som matsvamp blev här en fördel.

Så tillverkar man kaffesurrogat av svamp
Metoden är enkel och anpassad för hemmabruk:
- Skär riskorna i lagom stora bitar
- Torka bitarna i ugn
- Rosta dem hårt
- När svampen svalnat, mal den på samma sätt som kaffebönor
Brygg pulvret precis som kaffe.
Resultatet blir en mörk, rostad dryck utan koffein, med fyllig smak och kryddiga toner.

Exempel på tidens självhushållning
Kaffesurrogat av svamp är ett tydligt exempel på den självhushållning och uppfinningsrikedom som präglade 1940-talet. Kunskapen byggde på att använda det som fanns tillgängligt i naturen – även sådant som annars inte räknades som förstahandsval i köket.

Kanske något för beredskapstider?
I dag, när intresset för beredskap, krisförråd och hållbar livsmedelsförsörjning ökar, kan dessa gamla kunskaper vara värda att återupptäcka. Kaffesurrogat av svamp kräver varken import, koffein eller avancerad utrustning – bara svampkunskap, tid och värme.
Det är inte nödvändigtvis en ersättning för kaffe i vardagen, men ett fascinerande exempel på hur man förr löste vardagens behov med naturen som resurs.

Visste du att?
På 1940-talet, när kaffe var ransonerat, kunde man göra kaffesurrogat av svamp.
Enligt ICA:s Svampbok användes bland annat skäggriska och pepparriska, som torkades, rostades hårt och maldes. Pulvret bryggdes sedan som kaffe och gav en mörk, rostad dryck – helt utan koffein.
Ett exempel på tidens självhushållning och beredskapstänkande.
Finska riskor är rika på vitamin C.
Passa på att lyssna på Naturmorgon med svamp
Är du nyfiken på svamp? Lyssna då på Naturmorgon!