Finluden stensopp torkad 30 g

90,00 kr

Finluden stensopp (Boletus reticulatus) torkad 30 g med mild, nötig smak. Perfekt till såser, soppor och grytor. Lika god som karljohan.

Beskrivning

Finluden stensopp torkad 30 g.

Finluden stensopp 30 g – smakrik torkad matsvamp.

Torkad finluden stensopp (Boletus reticulatus) är en uppskattad matsvamp som ofta jämförs med karljohan. Eftersom smaken är mild och lätt nötig passar den i många olika rätter där du vill tillföra fyllighet utan att smaken tar över.

Dessutom koncentreras smaken vid torkning, vilket gör svampen extra användbar i matlagning. På så sätt får du mer smak med mindre mängd, samtidigt som svampen blir lätt att förvara och använda året runt.


🍄 Hur du använder finluden stensopp 30 g

Torkad finluden stensopp är enkel att använda i köket. Du kan blötlägga svampen och sedan tillsätta den i såser, soppor och grytor. Dessutom kan du använda den i stuvningar eller tillsammans med andra ingredienser i både klassiska och moderna rätter.

👉 Passar särskilt bra till:

  • Såser
  • Soppor
  • Grytor
  • Stuvningar
  • Färsrätter

På så sätt får du ett naturligt smaklyft i många olika typer av mat.


💡 Så får du bästa resultat

Eftersom svampen är torkad bör den blötläggas i ljummet vatten i cirka 15–20 minuter. Använd gärna även blötläggningsvattnet i matlagningen, eftersom det innehåller mycket smak.

För bästa resultat bör svampen få tillagas tillsammans med rätten så att smakerna utvecklas ordentligt. Därför passar den särskilt bra i rätter som får sjuda en stund.


🌿 Därför välja finluden stensopp

Finluden stensopp är nära släkt med karljohan och har en liknande smakprofil. Därför fungerar den som ett bra alternativ i många recept där du annars använder karljohan.

Samtidigt gör den milda smaken att den passar både i enklare vardagsrätter och i mer avancerad matlagning. Dessutom ger den en jämn fyllighet som gör rätten mer balanserad.


🧾 Sammanfattning finluden stensopp torkad 30 g

  • Mild och nötig smak
  • Passar många olika rätter
  • Dryg – liten mängd räcker långt
  • Enkel att använda i matlagning

Finluden stensopp torkad 30 g

📦 Produktinformation

Innehåll: Finluden stensopp (Boletus reticulatus)
Vikt: 30 g
Ursprung: Skåne, Sverige
Hantering: Rensad, torkad och förpackad av svampkonsulent


📏 Dosering torkad finluden stensopp 30 g

Ca 2–3 g per person


🔗 Tips

Vill du laga mer med svamp?
Se våra recept och upptäck fler sätt att använda torkad svamp.

 

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Finluden stensopp torkad 30 g”